Az oldal betöltése folyamatban van...
 
 
Emlékest az észak-erdélyi bevonulás és vitéz nagybányai Horthy Miklós kormányzó tiszteletére
 

2001-ben is megtartottuk az immár csaknem hagyományosnak nevezhető - és szándékaink szerint valóban hagyománnyá is váló - szeptember 5-i emlékestünket, amelyen az 1940-es esztendő minden bizonnyal leginkább szívetmelengető pillanataira, az északi-erdélyi bevonulásra kívánunk emlékezni és emlékeztetni. Ez a dátum a vérzivatarokkal és gyásszal terhes magyar történelem azon ritka pillanatainak egyike, amelyre mindenkor büszkén és örömmel tekinthetünk vissza. Ünnepeink, jeles történelmi évfordulóink között alig akad olyan, ami nem a gyászról és veszteségekről, hanem a sikerekről szól, éppen ezért érezzük rendkívül fontosnak, hogy ezeken az estéken megpróbáljuk visszavarázsolni azt a túláradó örömet és boldogságot, amit Észak-Erdély visszatérése jelentett a magyarság számára, s magunk is erőt meríthessünk a korabeli dalok, versek, filmfelvételek felidézésével.
Idén is a Magyarok Házában került sor a 140 perces műsor megtartására, amit a Horthy Miklós Történelmi Társasággal közösen szerveztük, így ezúttal nemcsak az észak-erdélyi bevonulásra, hanem a XX. század egyetlen igazán országépítő magyar államférfiára, vitéz nagybányai Horthy Miklós kormányzóra is emlékeztünk. Az ő emlékének felidézéséhez nemcsak az erdélyi bevonulás (és a többi magyar terület visszatérése) kapcsán szerzett elévülhetetlen érdemei szolgáltatták az alapot, hanem újratemetésének évfordulója is aktuálissá tette az emléke előtti tisztelgést. Egyúttal a jövőbe mutató pozitív fejleményként beszámoltunk az Ereklyés Országzászló visszaállításával kapcsolatos fejleményekről, eredményeinkről is.
A zsúfolásig megtelt színházteremben sok ismert közéleti személyiség is megtisztelte jelenlétével az eseményt, így például Grespik László, a Fővárosi Közigazgatási Hivatal vezetője és Lányi Zsolt országgyűlési képviselő. A nagy érdeklődést mutatja, hogy a későn jövőknek már nem jutott hely a Színházteremben, így ők csak az előtérben elhelyezett kivetítőn követhették figyelemmel a műsort.
Emlékestünk főszereplője ezúttal a Pálinkás Péter karnagy vezetésével ezen alkalomra szerveződött ének- és zenekar volt, akik hatalmas sikert arattak hazafias dalokból álló műsorukkal. A prózai betétek, felszólalások, versek, filmbejátszások között elhangzó dalok nagymértékben hozzájárultak ahhoz, hogy megemlékezésünk az eredeti célkitűzésnek megfelelően az összefogásról, hazaszeretetről, boldog bizakodásról szóljon.

Emlékestünk nyitányaként a kórus Erkel Ferenc: A honfi imája című művét énekelte el.


Az est műsorvezetője, dr. Bőzsöny Ferenc, a Magyar Rádió főbemondója köszöntötte a vendégeket.


Szalóky Attila, a Magyar Élettér Alapítvány kuratóriumának elnöke, bemutatta az Alapítványt, eddigi tevékenységünket, terveinket, célkitűzéseinket.


Ormándy József - Te vagy, Horthy Miklós... (a dalszöveg megtekintése és a tavalyi emlékesten készült felvétel letöltése MP3 formátumban itt)


A Horthy Miklós Történelmi Társaság részéről Dobai Miklós, a budapesti szervezet elnöke szólt a jelenlévőkhöz.


Király Zoltán, a Magyarok Világszövetségének elnökhelyettese köszöntötte a vendégeket.

A beszédek után Szentkirályi Gábor Bobula Ida: A mi határunk című versét szavalta el.

Az Éljen hazánk, magyar nemzetünk! című kórusművel folytatódott az ünnepség.


Bencsik Gábor történész méltatta vitéz nagybányai Horthy Miklós kormányzó munkásságát és történelmi szerepét.


Szimon Miklós tengerészkapitány Horthy Miklós tengerészi pályafutását idézte fel.


A kórus a Horthy Miklós katonája vagyok című dallal folytatta műsorát.

Emlékestünk vendégei ezután egy több mint fél órás válogatást láthattak az észak-erdélyi bevonulást megörökítő korabeli filmfelvételekből.

Ünnepségünk első része az Erdély indulóval ért véget (a dalszöveg megtekintése és a tavalyi emlékesten készült felvétel letöltése MP3 formátumban itt).

A szünetben levetítettük az Ereklyés Országzászló első új zászlajának 2001. június 4-én a Szent István Bazilikában megtartott felszentelő bemutatását megörökítő filmfelvételt, illetve lejátszottuk a 2000. évi ünnepségünkön Nagy Feró és a Tekerőpataki Fúvószenekar előadásában elhangzott Igazságot Magyarországnak! című dalt is (a dalszöveg megtekintése és a tavalyi emlékesten készült felvétel letöltése MP3 formátumban itt).

A szünet után a Szabadság indulóval kezdődött a második rész.


Ormándy Viktória Szathmáry István: Országzászló című versét szavalta el.


Szalóky Attila, a Magyar Élettér Alapítvány kuratóriumának elnöke, beszélt az Ereklyés Országzászlóról és a visszaállítása érdekében tett lépéseinkről, valamint részleteket olvasott fel a harmincas évekbeli Országzászló című folyóiratból.


Ormándy József és a kórus - Nem! Nem! Soha! (a dalszöveg megtekintése és a tavalyi emlékesten készült felvétel letöltése MP3 formátumban itt)


Tóth József, a Doni Szövetség ügyvivője, aki részt vett az észak-erdélyi bevonulásban, Trianon című versét szavalta el.


Ormándy József - Lesz, lesz, lesz... (a dalszöveg megtekintése és a tavalyi emlékesten készült felvétel letöltése MP3 formátumban itt)


Pálinkás Péter és a kórus - Felvirradt már...

Emlékestünket a Himnusz és a Székely himnusz eléneklésével fejeztük be.

A megemlékezésről készült, igényesen összeállított, szép kivitelű videókazetta 2500 Ft-os áron kapható Alapítványunk székhelyén (lásd az Elérhetőségeink oldalon).

 
Magyar Élettér Alapítvány, 2011. december 12.